EME

logo

Найвищий аматорський діапазон 24 ГГц, на якому є активність, являє собою великий технологічний виклик у порівнянні с нижчими частотами. Перший зв’язок через Місяць був проведений у 2001 році між Barry Malowanchuk VE4MA з Канади та Al Ward W5LUA. На поточний час у світі налічується близько 20 станцій і з кожним роком їх стає більше, діапазон активно розвивається і має великий потенціал в майбутньому в радіоаматорському суспільстві світу. В цій статті я хочу розповісти про виклики, які стали на шляху до проведення першого зв'язку та варіанти їх рішень.

 

general

Діапазон 3см, один із найпопулярніших та дуже цікавих EME діапазонів після 23см, який має багато переваг для того щоб зайнятися ним. Ознайомлення з цим діапазоному у мене почалося після того, як після певного часу досвіду тропосферного звязку у діапазоні 6см, прийшло розуміння, що з роками нових станцій більше не стає, певний досвід отриманий, цілі досягнуті, технічна база створена, необхідно було рухатися далі.

У мене завжди було бажання спробувати новий тип відбиття або поширення радіохвиль, я ніколи не гнався за кількість зв'язків і не вибирав діапазон в залежності від кількості кореспондентів, мені завжди цікавила фізична складова та технічний інтерес. Після того як було проведені зв'язки майже усіма доступними видами перевідбиття на УКХ та НВХ, залишався лише зв'язок через відбиття сигналу від поверхні Місяця. Попередньо, у мене не було ніколи практичного досвіду в роботі через місяць, лише багато теорії, коммунікації з тими хто вже має досвід, та наснага досягнути нові цілі. Мене багато хто відмовляв починати саме з 3см діапазону, аргументуючи що це дуже важко, краще почати з діапазонів 144 та 433 МГц, але вибір був зроблений. В моїх умовах, багатоквартирної 5 поверхової будівлі в центрі міста було дуже важко розгорнути велику ЕМЕ систему,  при тому що працювати в місті на діапазонах нижче 1296 МГц не можливо в поточний час із за кількості перешкод.

Всю свою сознательную жизнь, начиная с 7 класса, я увлекался и работаю до сих пор на коротких волнах (КВ). Уже в 7 классе я впервые участвовал в соревнованиях на коротких волнах. С тех пор меня увлекал только этот вид занятий – соревнования. В школе (UK1AAN) и в институте (UA1KBW-UK1AAA-RZ1AWT) я работал практически во всех соревнованиях. УКВ для меня были не так привлекательны, т.к. там не было, на мой взгляд, достойных соревнований. А наблюдать шум, как говорил мой знакомый OH2BR – Юкка, не очень интересно. Надо сказать, в те годы Слава UA1MC вытащил меня на УКВ Полевой день. Мы выезжали на юг Псковской области. Тогда в Полевом дне были разрешены повторные связи и станций было много. Полевой день проходил как КВ контест, с достаточно высоким темпом. Работая с горы Судома, мы выиграли зону и заняли также первое место в УКВ Полевом дне.

 

Затем я еще ездил в составе команды UA1MC и UA1ASA на Пушкинские горы. Полевые дни проходили очень интересно. В 1989 году я познакомился с OH2BH – Марти Лайненом – очень известным человеком в мире радио, путешественником по разным странам мира. Мы с ним были вместе в экспедиции на острове Малый Высоцкий. Он предложил мне организовать экспедицию в город Выборг для работы на 50 МГц. В Выборге не используется эта частота I телевизионного канала. Из России до этого никто легально не работал на этом диапазоне. На следующий год мы получили разрешение и в составе российско-финской команды успешно отработали на 50 МГц.

 

Мой позывной UR5LX, Сергей, работаю через Луну с 1984 года, за эти годы прошел эволюцию антенн от одной 13-ти элементной стрелы F9FT на 144 МГц до 10 метровой параболы 144 / 432 МГц.
 
Работая на 10-ти метровой параболе, довел свои результаты на 432 МГц - 367 различных корреспондентов, все континенты, 60 стран по DXCC, 41 штат США.
 
На 144 МГц результаты скромнее - 131 корреспондент через Луну. К сожалению в 1999 году в результате погодных катаклизмов моя парабола приказала долго жить...

И только в 2001 году я снова вернулся к работе через Луну в диапазоне 144МГц. Сейчас использую антенну 4x12 VE7BQH. Подтянул результаты на 144МГц до 245 различных корреспондентов, и вот после этого, в Январе 2005 года я опробовал новую моду JT65 для работы через Луну! Благодаря JT65B за 9 месяцев я провел радиосвязи с 70 новыми для меня корреспондентами! Среди них - VK7MO, VK9CMO, ZL3TY, ZS5Y, ST2RS, XE2AT и т.д.