У вересні 1936 року в австралійському журналі "AMATEUR RADIO" (початок на стор. 11) була опублікована ця стаття, в якій автор намагався уявити собі яким стане НАМ радіо через сто років. Хоча час ще й не настав, я думаю, вам буде цікаво дізнатися, як уявлялося майбутнє на початку минулого сторіччя.

Аматорське радіо в 2036 році - (Пророцтво) (R. Glassop, VK2RF)


Джим відкинувся на спинку стільця в своєму шеку, зняв навушники і почав обережно масажувати собі вуха, щоб відновити в них кровообіг. Неозброєним оком можна було зрозуміти, що він був дуже задоволений собою і тим, як працював його передавач. Побіжний погляд в його журнал міг би підтвердити це судження. А в журнал були внесені шість нових QSO, включаючи чотири континенти, не кажучи вже про нову країну, і все це було спрацьовано за дві години. Якийсь б НАМ, у якого і ліцензія всього-то тільки три місяці, не відчувати при цьому себе так добре?
 
Годинники в сусідній кімнаті з деренчливим звуком вдарили один раз. До Джима дійшло, що час вже перша година ночі, і тільки тепер він зрозумів, як йому хочеться спати. Камін все ще тлів в затишному теплому шеку. Джим сповз нижче в своєму кріслі, наполовину прикрив очі і відпустив свої думки у вільне плавання. І, як будь-який в змозі здогадатися, він думав про те, як гарно він працював сьогодні з DX.

"Непогана робота", - подумав він, "всі рапорти були з тоном T8 або 9, та й розбірливість була не нижче R6. Ці генератори з електронним зв'язком можуть видавати дуже чистий сигнал, якщо їх правильно налаштувати. І взагалі, чудові успіхи були досягнуті за останні кілька років. я вважаю, що якби років п'ятнадцять тому хтось із хлопців зміг би спрацювати так, як я сьогодні ввечері, то він вважав би це за диво, але якщо поглянути далі, то мені дуже хотілося б відкрити очі і побачити радіоаматорську станцію майбутнього. Скажімо, років через сто. Сто років, сто років ... "
--------


"Сто років," -сказав чийсь голос і Джим відкрив очі, "як же довго Ви спали. Весь цей час Ви були у відділі радіоаматорства нашого музею. Я сторож, і я вже збирався замкнути двері на ніч, коли помітив як Ви поворухнулися. "
- "Я не можу повірити," - сказав Джим, "що насправді вже 2036 рік."
- "Так, зараз 2036," - підтвердив сторож. "Ви помітите великі зміни. Дуже скоро телевізійники будуть розпитувати Вас про ваші враження."
- "Ага, телебачення тут є, нарешті," - вигукнув Джім.
- "Так," - посміхнувся сторож, "а ось газет у нас більше немає. Все що відбуваються в світі події ми бачимо на екранах. Але, я вважаю, перше, що Ви захочете побачити, це аматорська радіостанція."
- "Ви вгадали," - з ентузіазмом вигукнув Джим; "Зараз у вас тут мають бути дуже наворочені Шеки. Де тут найближчий НАМ?"
- "О, ну ось я НАМ, наприклад," - зауважив сторож, при цьому Джим зазначив для себе, що в його голосі не прозвучала гордість за свій статус НАМа. "Я VK2XFG8K2."
- "Який довгий позивний!" - Сказав Джим. "А в чому сенс?"
- "Ну, у нас в Австралії зараз два мільйони радіоаматорів, тому так ось виходить."
- "Оце-так, скільки ж у вас тут QRM?"
- "У нас тут взагалі зараз QRM немає. Наші автоматизовані приймачі можуть приймати сигнали при будь-яких перешкодах."
- "Неймовірно! А де Ваш шек? Мені не терпиться побачити його."
- "Він на 251-му поверсі цієї будівлі. Раніше ми жили набагато вище, але моя дружина починає нервувати на висоті."
- "Чорт забирай, ось це хмарочос!" До речі, я помітив, що людська раса не сильно змінилася. Вся різниця, що я можу бачити - то що у вас рот став більше, притиснуті вуха, лише пальці на вашій правій руці стали як сосиски."
- "Так, це ефект від кількох поколінь НАМів," відповів VK2 ітд. (Будемо називати його так, щоб було коротше). "Великий рот від постійного говоріння в мікрофон; притиснуті вуха - від навушників; сосиськообразні пальці - від постійного використання телеграфного ключа. Разом з тим, оскільки нам не доводиться тепер всім цим займатися, все поступово знову приходить в норму."
- "Як це?!" - Скрикнув Джим, "в мікрофон не кажуть, нічого не слухаєте, ключем не стукає ... Та як же ви можете провести QSO?"
- "О, зараз все набагато простіше. Ось мій шек. Заходьте і самі все побачите"

Джим увійшов, готовий побачити що завгодно. Він не був би здивований, навіть якщо побачив би двадцять великих релейних стійок від стіни до стіни, потужні лампи висотою в півтора метра або приймач, зібраний на п'ятдесяти лампах. Але, замість цього, він ледве зміг придушити вигук розчарування досить мізерною кількістю апаратури, що знаходиться в кімнаті. Все що там було, так це закритий ящик шириною приблизно 4 фути, висотою 2 фути і глибиною теж близько 2-х футів, та ще панель управління розміром у квадратний ярд, вся вкрита кнопками з написами .

- "Зараз все знаходиться в одному блоці," - сказав VK2 і т.п .; "Пристрій повністю автоматичний і управляється з цієї панелі."
- "Зрозуміло," - сказав Джим. "Все це так сильно відрізняється від мого старого передавача. А що щодо технічних подробиць? Які лампи на виході та й взагалі що-небудь конкретне? "
- "Насправді, я не знаю, що там всередині коробки. Вона опечатана і відкрити її може тільки спеціально навчений представник з Amateur Station Service, організації, яка працює на Всесвітнє Уряд."
- "Що ?!" - Завив Джим, "ви їх навіть не самі будуєте? Ви навіть не знаєте що там всередині?"
- "Ні, звичайно, я не знаю. Розумієте, у нас тепер заборонені всякі експерименти в будь-якій формі. Кілька років тому ми зрозуміли, що не так багато залишилося чогось нового, що можна було б виявити експериментальним шляхом, тому всі експерименти тепер має право проводити тільки Департамент Розвитку Радіо при Всесвітньому Уряді. Тепер, якщо хтось захоче отримати радіолюбительську ліцензію, то йому достатньо сплатити 2 шилінги і Уряд надішле йому передавач з брошурою про те, як на ньому працювати."

Запекла зубріння теорії, незліченна кількість годин, проведених за вивченням і тренуваннями прийому / передачі азбуки Морзе, складні питання іспитів на отримання A.O.P.C. (Amateur Operators Proficiency Certificate), оплата ліцензії в 30 шилінгів і власноручний споруда всього свого обладнання - все це за секунду промайнуло в мозку Джима. Наскільки ж легше живеться тепер нинішнім НАМам. Навіть занадто легко, насправді. Настільки легко, що і задоволення від цього менше, ніж раніше.

- "Коли я виходив в ефір," - сказав Джим, "ми отримували велике задоволення від самостійного збирання своєї апаратури і її ремонту, якщо щось працювало неправильно."
- "Так, це має бути цікаво," - скоріше з заздрістю відповів VK2 ітд., "Але, з іншого боку, якщо у нас чогось не було, то ми і не будемо з цього нудьгувати. Хочете подивитися як я проводжу QSO? "
- "Починайте, тільки, будь ласка, мені все докладно пояснюйте, що будете робити."
- "О, та тут немає нічого особливого. Ось як це працює. Коли ми входили в шек через двері, ми перетнули промінь електронного датчика, який включив апаратуру. А тепер, з ким би Ви хотіли спрацювати?"
- "Чорт забирай, ось так просто взяти і спрацювати з ким захочеш? Ну добре, подивимося, чи зможете Ви спрацювати з ким-небудь з EA?"
- "Так, в наш час ми можемо спрацювати з будь-якою країною в будь-який момент. Добре, для того щоб знайти EA, я повинен натиснути кнопу з підписом CQ, а потім ще одну - EA. Зауважте, що на панелі є окрема кнопка для кожної країни , в алфавітному порядку. Натискання цих кнопок призводить до автоматичного виклику CQ EA, який за допомогою вузьконаправленої антени надсилається до Іспанії. Антена, до речі, теж знаходиться всередині ящика. Все відбувається автоматично. Натискання на кнопку EA автоматично направляє приймальню і передавальну антени на EA."

Він натиснув на кнопку. "Тепер пішов виклик потужністю в тисячу кіловат. Він триває приблизно 15 секунд, а потім, після передачі в кінці виклику букви К, передавач вимикається і автоматично включається приймач.

- "Бачите цю лампу в нижній частині панелі управління, яка тільки-що включилася? Це означає , що відповіла якась станція з EA. Приймач сканує весь діапазон, поки не знайде станцію, що викликала нас. Дивіться, тепер ця лампочка погасла; це означає, що станція перейшла на прийом і ми можемо продовжити працювати з нею. Для цього треба потягнути за цей перемикач."
- "Як швидко," - зауважив Джим, здивований тією легкістю, з якою все працювало. "А що Ви - я маю на увазі передавач, - передаєте йому зараз?"
- "Так просто 'GN OM es TNX fer call - VY psd to QSO. Ur sigs hr T9 QSA5 R9' (до речі, у нас зараз усі рапорти тільки 599) pse QRK? Pse QSL - QRU 73 cuag GN! "
- "Ну так," - похмуро зауважив Джим, "Я бачу, що стандартні QSO досі не змінилися."
- "Звичайно," - пояснив VK2, ітд. "Натиснувши на цю кнопку з написом 'Ragchew' ("балачки"), ми повідомимо йому про погоду і місцеві умови. Барометр всередині ящика зробить це самостійно. Але, з тих пір як ми навчилися керувати погодою і зробили її всюди однаковою, це навряд чи комусь цікаво. До того ж, якщо я буду продовжувати QSO більше двох хвилин, то це може викликати роздратування інших колег. "
- "Я дивлюся, все так просто, а?" - Джим почав відчувати себе роздратованим від тієї легкості, з якою працювало сучасне НАМ радіо.
- "Так, ми зараз взагалі ні про що не морочитися. Потягнувши цей лоток з ящика, ми виявимо в ньому лист, на якому надруковано все, що нам передав наш кореспондент. Звичайно, там написано все те ж саме, що і ми передали йому, тому , навіть якщо раптом трапиться якась QRM, ми завжди будемо знати що він сказав. насправді, я майже ніколи не спромігся його прочитати. До речі, коли передавач відіб'є SK в кінці QSO, він автоматично віддрукує QSL- картку, проштампують її і відправить прямо в поштову скриньку. Оператор з EA отримає її завтра вранці за допомогою високошвидкісного літака. Ну, що ви зараз думаєте, приятелю, з приводу як це все у нас зараз працює? Ви хіба не хотіли б мати такий же шек у себе? "
- "До дідька!," - закричав Джим, "Я б не помінявся з тобою навіть і за тисячі фунтів. Мільйони НАМів, практично безкоштовні ліцензії, без технічних знань, сам нічого не будуєш, сам не працюєш, будь DX в будь-який час, нехай ти взагалі не НАМ! "
- "Що!" -заволав VK2, ітд. "Так як ти смієш мене ображати? Я навчу тебе! Ось тобі, ось тобі, ось! ..." Він бив Джима по голові кулаком в нестямі і люті.
--------


Джим розплющив очі. Він знаходився в своєму власному шеку, а його молодший брат стояв перед ним і жартівливо постукував його по голові, намагаючись розбудити.


- "Чорти забирай," - сказав Джим. "Я раніше ніколи не цінував свою станцію так, як ціную тепер. Триразове УРА 1936-му року!"