Проект Einstein @ Home вперше в історії свого існування виявив мілісекундий пульсар, який видно з Землі тільки в гамма-діапазоні. Про відкриття розповідається в журналі Science Advances.

Пульсари - це компактні нейтронні зірки  з дуже потужним магнітним полем, швидко обертаються, які формуються в момент колапсу ядра великj] і масивної зірки. Через те, що магнітне поле пульсарів нахилене щодо їх осі обертання, які виходять від них, потоки випромінювання приходять на Землю у вигляді коротких сплесків (імпульсів, звідси і назва). Деякі об'єкти випромінюють найбільше в рентгенівському діапазоні, їх називають рентгенівськими пульсарами, в той час як інші, наприклад, можуть яскравіше «світитися» в радіодіапазоні. Зараз дослідникам вдалося виявити два мілісекундні гамма-пульсара.

Дослідникам вдалися за допомоги проекту Einstein @ Home, який використовує пожертвувані добровольцями з усього світу вільні обчислювальні ресурси комп'ютерів для обробки даних від радіо- і гамма-телескопів. Основна складність при пошуку мілісекунд гамма-пульсарів полягає в тому, що виходячі від них радіохвилі не досягають Землі, тому вчені не можуть зіставити дані у двох діапазонах. Через це вони змушені наосліп аналізувати дані гамма-телескопів (в даному випадку Fermi) на довільних частотах і шукати в них сліди швидко обертаються нейтронних зірок.

Вивчивши дані за 5,5 років роботи детектора, астрономи виявили 17 молодих пульсарів, включаючи два мілісекунд пульсара - PSR J1035-6720 і PSR J1744-7619. Перший знаходиться на відстані 1,5 - 2,5 кілопарсек від нашої планети, а другий - не більше ніж 1 кілопарсек, однак ці розрахунки досить приблизні. Крім того, другий пульсар ніколи не реєструвався дослідниками в ході радіоспостережень і видно тільки в гамма-діапазоні. Дослідники пояснюють це тим, що виходяче від нього радіовипромінювання не "перетинається» з Землею.

Автори роботи підкреслюють, що «сліпий» пошук мілісекундних гамма-пульсарів важливий для того, щоб в майбутньому удосконалити методи пошуку інших об'єктів - наприклад, карликових еліптичних галактик. Крім того, він дозволить вченим виявити пульсари в складних ділянках Всесвіту - наприклад, в районі центру Чумацького шляху.

Три роки тому вчені зареєстрували перший гамма-пульсар, що лежить за межами нашої галактики. Знайдений об'єкт встановив новий рекорд світності серед відомих гамма-пульсарів. Також, зовсім недавно дослідники відкрили перший мілісекунди оптичний пульсар.