pic uu4jbjЯк повідомляє Микола UU4JBJ 3 січня 2017р в Євпаторії (Крим) о 11:30 несподівано голосно було чути PMR радіостанції Болгарії і короткочасно Туреччини. В основному будівельники та мабуть навантаження-розвантаження кораблів. О 11:47 проходження пропало. Через 2 години із заходу прийшов фронт і почався сильний снігопад. Прийом проводився на Baofeng UV-3R, антена Харченко на 446 МГц. За весь час спостереження з 2008 року на цій частоті - таке зимове проходження спостерігалося в Євпаторії вперше.

Ультракороткі хвилі розповсюджуються в межах прямої видимості - така фраза зі шкільного підручника. Насправді найчастіше в атмосфері існує невелика нормальна рефракція - хвиля в приземному шарі злегка "загинається", в результаті чого дальність зв'язку при невеликих потужностях і відсутності перешкод становить 30-100 км.

Тропосферне проходження - один з таких варіантів далекого проходження на УКХ. Коефіцієнт рефракції в тропосфері залежить від того, як змінюється з висотою температура, тиск і вологість повітря. Збільшенню його сприяє підвищений тиск (антициклон), а також температурна інверсія - ситуація, коли температура повітря з висотою не знижується, а підвищується. Спостерігається частіше в нічний час і ранкові години. Підвищена рефракція дає можливість проводити зв'язку на відстані 100 ... 400 км. Іноді коефіцієнт рефракції досягає такої величини, що хвиля, "загинаючись" в тропосфері, падає на поверхню землі, відбивається від неї, і повторює такі скачки багаторазово (сверхрефракція). Кажуть, що в тропосфері утворюється хвилеводний канал. При цьому дальність зв'язку може досягати декількох тисяч кілометрів. Необхідна енергетика зазвичай вище, ніж в разі простою рефракції, але може бути дуже різною в кожному конкретному випадку. Обертання площини поляризації також незначно. Відомо, що створення таких умов сприяє переміщення атмосферних фронтів. Треба відзначити, що явище це досить рідкісне і вивчено воно далеко не повністю.

pic vhf

Найбільш різка зміна параметрів тропосфери відбувається при переміщенні так званих атмосферних фронтів, які поділяють повітряні маси, що володіють загальними властивостями. Якщо теплі повітряні маси переміщаються в бік холодних і відповідно починається потепління, то такий фронт називають теплим. При холодному фронті переміщення відбувається в зворотному порядку. В силу циркуляційних особливостей в циклоні холодні фронти переміщаються, як правило, швидше теплих, що призводить до оклюзії (змикання) фронтів. Можна відзначити, що значна більшість далеких тропосферних проходжень, зафіксованих ультракоротковолновікамі можна пояснити саме переміщенням атмосферних фронтів.

Всім DX і цікавих зв'язків!

У вас недостатньо прав для коментування