Кожне літо, починаючи з кінця 1970-х років, радари, які досліджують верхню атмосферу Землі, виявляли потужні відлуння на висоті від 80 до 90 км. Що там?. Космічний апарат NASA AIM все ще чекає, щоб побачити перші сріблясті хмари сезону 2019 року, але відлуння вже почалося. Роб Стаммес з Полярного центру в Норвегії, виявив їх 19 і 20 травня:

PMSE May 2019

"Я виявив ці сигнали УКХ, що надходять від передавачів у Східній Європі", - пояснює він. "Перш ніж вони дісталися до мого приймача в Норвегії, вони від чогось відбилися в мезосфері. Відлуння були впізнавані і дуже сильні".

Дослідники називають їх "Полярні мезосферні літні відлуння" (Polar Mesospheric Summer Echoes або "PMSEs"). Вони відбуваються над Арктикою в період з травня по серпень, а над Антарктикою в період з листопада по лютий. Це ті самі місяці, коли з'являються сріблясті хмари.

Природа цих відлуння-сигналів залишається невизначеною. Провідні теорії стверджують, що частинки льоду у сріблястих хмарах електрично заряджаються, і це робить їх хорошими відбивачами радіохвиль. Проте сріблясті хмари не завжди видно при спостереженні радіолокаційних відлуння-сигналів і навпаки.

Kairo Kiitsak
На зображенні: Нічні хмари спостерігали Кайро Кійцак з Сімуни, Естонія, 26 липня 2018 року.

Виявлені відлуння дають привід припустити, що сезон сріблястих хмар починається.

"Ми дивилися на дані з сайту MLS по температурі та водяної пари. Станом на минулий тиждень, північна полярна мезопауза була холоднішою та вологою, ніж у будь-які інші роки", каже Кора Рендалл з наукової групи AIM в Університеті Колорадо.  Іншими словами, дозрівають умови для того, щоб водяна пара кристалізувалася навколо метеорного диму, утворюючи крижані вузлики електрично-синього кольору на краю простору.

 

У вас недостатньо прав для коментування