Сонце потряс найбільший вибух за 12 років. Події, що розвиваються на зірці в останні три дні завершилися так, як і повинні були завершитися.

5 вересня на Сонці сталося 13 спалахів класу С (слабкі спалахи) і вище, на наступний день відбулося ще шість спалахів класу С, а потім вся енергія, накопичена в короні Сонця в результаті взаємодії двох найбільших за кілька років груп сонячних плям, розрядилася в одному спалаху унікальної сили - цього вибуху, що стався 6 вересня в 14:02 за київським часом, був наданий бал X9.3.

На Сонці 8 вересня о 10 годині за київським часом стався новий найсильніший спалах. Це вже третій потужний вибух за останні три дні, з яким присвоєно вищий клас активності - X.

Сонячні спалахи залежно від потужності рентгенівського випромінювання діляться на п'ять класів: мінімальний A (потужність випромінювання на орбіті Землі), слабкі B, C, середній клас M і найпотужніший клас X, який і отримав останній спалах. Події такої потужності відносяться до найбільш великих, які тільки здатна виробляти зірка на ім'я Сонце і які формуються лише при дуже рідкісних, унікальних умовах, - як правило, на стадії піку сонячної активності.

Найпотужніші спалахи, що спостерігаються на Сонці, викидають в навколишній простір величезну енергію. За кілька хвилин у відкритий космос йде до трильйона мегатонн у тротиловому еквіваленті. Це приблизно п'ята частина енергії, випромінюваної Сонцем за одну секунду, і вся енергія, яку виробить людина за мільйон років (за умови її виробництва сучасними темпами).

Рівень спалахової активності перевищив значення 10 (точний бал - 10.3). Таке значення знаходиться вже за межами звичайної колірної шкали, яка налічує п'ять значень (від зеленого до жовтого, оранжевого, червоного і максимального, фіолетового, рівнів активності Сонця) і відповідає так званому чорному (вищим) рівнем активності.

Як склалося так, що спалах такого рівня відбувся зараз, на тлі сонячного мінімуму, ще належить розібратися фахівцям, які досліджують цю подію до найдрібніших деталей. Поки можна лише сказати, що за всю сучасну 20-річну історію спостережень за Сонцем (період, який охоплюється діючими каталогами) на ньому було зареєстровано лише п'ять спалахів більшої сили, причому з часу останнього з них пройшло рівно 12 років - ця подія сталася 7 вересня 2005 року.

Дослідники розбираються, що буде із Землею і її космічними околицями до кінця цього тижня: спостерігався вибух, що стався в геоефективній області поблизу лінії Сонце - Земля, звідки вплив Сонця на нашу планету є максимальним. Великий викид сонячної речовини стався в напрямку Землі.

Передбачалося, що до нашої планети хмари плазми, викинуті з атмосфери Сонця колосальною силою вибуху, прийдуть тільки увечері в п'ятницю, 8 вересня. Але це сталося раніше на 12 годин. Розмір цих хмар - до 100 мільйонів кілометрів і більше. Це означає, що, крім ударної дії на магнітне поле Землі, наша планета занурилася на дві доби в розпечену речовину, яке ще вчора було частиною атмосфери Сонця, попереджає сайт Лабораторії рентгенівської астрономії Сонця.

Напрямок магнітного поля викиду виявилося протилежним лініям поля Землі, і наслідки такого удару виявилися максимальними - набігаючі на Землю силові лінії "спалили" протилежно спрямовані лінії поля Землі, після чого сонячна плазма кинулася в утворившійся розрив магнітного щита і заповнила собою магнітосферу планети.

Частки, що побтапили в магнітосферу, викликали полярні сяйва не тільки в області полярних шапок, а й по всій планеті, часом і до екватора.

Попередній прогноз космічної погоди на найближчі три дні, сформований світовими обсерваторіями, навіть без урахування напрямку магнітного поля, пророкує в майбутні 72 години не менше 24 годин дуже сильних магнітних бур.

Магнітне поле Землі буде перебувати в збуренному стані ще два дні - до 10 вересня. У багатьох людей почнуться проблеми зі здоров'ям, будуть перебої в роботі зв'язку, збільшиться кількість транспортних пригод.

Однак катастрофічних подій очікувати не варто. Сонце є зіркою-карликом, і тому не може зробити подій такого масштабу, які могли б повністю знищити планету. Земля захищена від подібних дій своєю атмосферою і магнітним полем.

У вас недостатньо прав для коментування