Трансекваторіальное проходження (ТЕП) на 144 Мгц - це відиіття радіохвиль від шару F2 (висота 250-500 км).

Між 20 північної і південної широти від геомагнітного екватора (не плутайте з географічним) іоносфера має нахил в формі опуклості. Після заходу сонця (час появи ТЕП) виникає ефект розширення шару F2 (ефект полуденного джерела). Ймовірно це наслідок збільшення електричних полів шару E від сходу до заходу поблизу екватора (далі мається на увазі геомагнітний, а не географічний екватор). Взаємодіючи з магнітним полем Землі і іоносферними вітрами ці поля викликають бомбардування електронами шару Е і рухаючись від низу до верху по шару F, досягаючи шару F2. Таким чином відбувається сильна іонізація шару F2.

В районі екватора іоносфера викривлена ​​догори. Радіохвилі здатні відбиватися від північного краю з південного і потрапляти на краю опуклості під низьким кутом атаки до Землі. Необхідна висока іонізація країв для такого відображення, що можливо в періоди весняного і осіннього рівнодення, коли Сонце однаково висвітлює Північна і Південна півкулі (оптимальний час для ТЕП).


Можливо є й інші причини пояснюють появу ТЕП на 144 Мгц. Таким чином все, що необхідно для ТЕП, це:
1. Високий рівень іонізації шару F2 близько екватора (нагадаю, що в даній статті це геомагнітний, а не географічний екватор), при цьому вплив потоку сонячних частинок незначно.
2. Помірна геомагнітна активність (А-індекс близько 30, що відповідає малому збуренню магнітного поля Землі).
3. Ніяких великих антен і великих потужностей (бажаючі приймати ТЕП зі штирями можуть поміняти місце проживання на 20 північної широти-hi)
4. Можливі QSO на 430 МГц.
5. Кращі дати перебувають близько рівнодення (з лютого по квітень і з вересня по листопад), але не заперечується проведення QSO і в інші місяці.
6. Найкращий час QSO, за кілька годин після заходу сонця (для QSO Європа-Африка 17-19 UTC, для Америки 00-02 UTC, для Японії-Австралії 10-12 UTC).