Дальні зв'язки на УКХ можна проводити за рахунок природних неоднорідностей в іоносфері - аврорального розсіювання і спорадіков на висотах шару Е.

Взагалі-то аврора (магнітна буря) може статися і без спалаху. Тому що магнітна буря - це результат взаємодії із земною
магнітосферою заряджених частинок, які прилетіли від Сонця. А викид цих частинок може бути результатом одного з двох явищ:
- Спалах (Flare)
- Викид речовини з корональної діри (CME = Coronal Mass Ejection).

І те й інше по суті викид плазми (протонів і електронів). Цей потік плазми від Сонця називається сонячним вітром (Solar Wind).
Досягнувши магнітосфери Землі, плазма сонячного вітру здатна викликати за певних умов магнітну бурю. Сонячний вітер "дме" постійно, через що наша зірка нагадує котел, з якого сифонить з усіх щілин. (Ще б пак, стінок-то немає!) Це відбувається від того, що температура корони (це верхня частина атмосфери Сонця) настільки висока, що для утримання плазми не вистачає ні сил гравітації, ні магнітного поля.

Коли Сонце в спокійному стані (немає ні спалахів, ні CME) - швидкість сонячного вітру близько 400 км / с (в роки мінімуму сонячної активності - поменше), під час катаклізмів доходить до 2000 км/с. Здатність сонячного вітру впливати на проходження залежить від швидкості вітру, сили його магнітного поля і орієнтації цього поля. Від орієнтації поля залежить, чи буде магнітосфера Землі працювати як екран, або ж вплив сонячного вітру буде посилено магнітним полем Землі.

Параметри сонячного вітру вимірюються з супутника, найважливішi для нас два - швидкість вітру і z-складова міжпланетного магнітного поля (Bz). Чим більше швидкість вітру і негативна величина Bz, тим більша ймовірність Аврори. Іноді негативне Bz називають південною орієнтацією міжпланетного магнітного поля, а позитивне - північній.

Міжпланетне магнітне поле змінює свою орієнтацію незрозуміло за якими законами, отже прогнозу не піддається, правда, ІЗМІРАН намагається передбачати: http://www.izmiran.rssi.ru/space/solar/forecast

Поточне значення Bz можна брати на http://prop.hfradio.org
Але зручніше в графічному вигляді на http://www.sec.noaa.gov/SWN/
або на http://space.rice.edu/ISTP/justdials.html дивитися на: SW SPEED, IMF MAGNITUDE, IMF POLAR ANGLE.

Що більше впливає на проходження - спалахи або корональні викиди? Спалахи бувають страшніше, але корональні викиди більше набридають.

Спалах - це гігантський вибух, за проектною потужністю близько трильйонів мегатонн у тротиловому еквіваленті, при цьому відбувається випромінювання енергії в широкому спектрі. Потужність спалаху міряють в рентгенівському діапазоні з супутників GOES, по потужності спалаху діляться на класи: A, B, C, M, X (по наростанню). Тi що живуть південніше північного полярного кола можуть не побоюватися класів A, B, С - занадто слабкі. Більш потужні спалахи M- і X-класів відбуваються рідше. Наприклад, в 2002 році відбулося 2319 спалахів C-класу, 219 спалахів M-класу, 12 спалахів X-класу. Не кожен спалах, навіть потужний, викличе аврору. Крім південної орієнтації міжпланетного магнітного поля (Bz <0) для цього потрібно, щоб місце спалаху знаходилося поблизу центру сонячного диска, інакше потік сонячного вітру полетить повз Землю.

Корональні викиди за проектною потужністю слабкіше спалахів, але можуть викликати більш тривалі за часом потоки сонячного вітру. Справа в тому, що корональні діри, звідки походять ці викиди, займають величезні площі на Сонце. Поблизу полюсів ці діри взагалі присутні постійно, а іноді вони простягаються від полюса до екватора і навіть за екватор. Тому при наявності CME і при несприятливому Bz ми можемо мати підвищені K-індекси протягом тижня і більше.