Дальні зв'язку на УКХ можна проводити за рахунок природних неоднорідностей в іоносфері - аврорального розсіювання і спорадіков на висотах шару Е (Es).

В основному Es проходження спостерігаються з початку травня по кінець серпня. Es досить часто можна спостерігати на КХ (багато хто знайомий з випадками, коли радіостанції, що знаходяться в «мертвій» зоні -300 - 700 км. На ВЧ діапазонах, раптом починають проходити з приголомшливої ​​гучністю). Зі збільшенням максимально застосовної частоти (МПЧ або MUF) можливий прийом дальніх телецентрів на 1-му - 2-м ТВ каналах. При подальшому підйомі МПЧ в мовній ФМ діапазоні OIRT (68 - 74 МГц) проходять далекі радіостанції колишніх республік СРСР і країн Східної Європи. Якщо МПЧ підніметься ще вище, то може відкритися європейський ФМ діапазон (88 - 108 МГц). Причому більша частина станцій Європи працюють в нижній частині діапазону (88 - 100 МГц), а станції Росії і України вище 100 МГц.

Яка швидкість росту МПЧ? Вона може бути різною. Можуть з'явитися станції на 1-му ТВ каналі або на аматорському діапазоні 50 МГц і через 10 - 15 хвилин відкриється діапазон 88 - 108 МГц. Ще хвилин через 5 - 10 відкриється «двійка». А може (що найнеприємніше) відкритися 50 МГц, потім МПЧ дуже повільно підніметься до 100 МГц і буде кілька годин перебувати на цьому рівні. При цьому до 144 МГц проходження так і не дійде.

Для контролю, за зростанням МПЧ можна використовувати телевізор з зовнішньою антеною, налаштований на 1-й - 5-й канали, мовний ФМ приймач діапазонів 68 - 74 і 88 - 108 МГц теж з зовнішньою антеною (можна використовувати антени КХ діапазонів). Якщо МПЧ дуже висока, то в діапазоні 88 - 108 МГц починають проходити досить близькі мовні станції, розташовані на відстані 700 - 1000 км.

При високій МПЧ необхідно по мовному приймачу визначити напрямок, звідки йде проходження і періодично передавати CQ і слухати на викличний частоті 144.300 SSB, CW і 145.500 FM (CW частота 144.050 в даний час використовується дуже рідко). Якщо Вам пощастило і «двійка» все-таки відкрилася, то при проведенні QSO дуже коротко передайте тільки найнеобхіднішу інформацію - RS (T) і кілька разів свій WW локатор, тому що проходження може бути дуже коротким - всього кілька хвилин. Стислість необхідна і при більш тривалих проходженнях - це дозволить Вам провести більше QSO і дати свій «квадрат» більшій кількості радіоаматорів. До того ж майже всі «квадрати», представлені УКХістамі колишніх республік СРСР є дуже великими DXамі для Європи і на Вашій частоті, швидше за все, буде справжній pile-up, як на самому крутому DX на КХ.

Для роботи через Es цілком підійде досить проста апаратура. Потужності в кілька ват і антени диполь або GP цілком достатньо для проведення зв'язків на 1000 і більше кілометрів.